Planujesz nową łazienkę i nie wiesz, co jest absolutnie konieczne, a czego można zrezygnować? Najważniejsze to, aby dokonać właściwego wyboru. Pewne rzeczy są niezbędne i należy je koniecznie uwzględnić podczas planowania, a z niektórych można zupełnie zrezygnować.

Podstawowe wyposażenie

Aby pomieszczenie stało się łazienką, potrzebuje umywalki i toalety, a także prysznica lub wanny. Oczywiście z odpowiednim wyposażeniem. Nie powinno też zabraknąć światła i ogrzewania.

Kompletując wyposażenie i akcesoria do łazienki należy pamiętać, że to miejsce będzie nam służyć kilka lub kilkanaście lat, dlatego warto je urządzić tak, aby czuć się komfortowo. Łazienka powinna być przytulna i przyjazna dla użytkowników.

Niezbędne akcesoria do łazienki

Oprócz podstawowego wyposażenia w pomieszczeniu powinny się znaleźć akcesoria, które nie tylko uprzyjemnią, ale i ułatwią jej użytkowanie. Są to:

Lustro lub szafka lustrzana do stylizacji, lub golenia,
Miejsce do przechowywania wszystkiego, co jest potrzebne w łazience,
Uchwyty do wieszania ręczników,
Akcesoria do prysznica, toalety lub umywalki,
Zasłona prysznicowa, lub przegroda prysznicowa chroniąca przed zachlapaniem wodą.

Łazienka bez lustra?

Niektórzy go nie potrzebują, ale zdecydowana większość ludzi umieszcza lustro w łazience. Zdecydowanie należy zaplanować miejsce na powieszenie lustra i pomyśleć o jego dobrym oświetleniu, które przyda się podczas robienia makijażu, golenia i stylizacji. Ponadto będzie to dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu.
W tym kontekście praktyczne są szafki z lustrem. Oferują one wszystkie zalety lustra, zazwyczaj są podświetlane i mają dodatkowe miejsce do przechowywania artykułów higienicznych i kosmetycznych. Nie powinno się bez niego obyć, zwłaszcza w małych łazienkach.

Meble łazienkowe i przestrzeń do przechowywania

Meble łazienkowe to niezbędny element przytulnej i zadbanej łazienki. Ile szafek łazienkowych powiesić, zależy od wielkości łazienki. Jednak szafka pod umywalką zazwyczaj dobrze się sprawdza, ponieważ nie zajmuje dodatkowej przestrzeni.
Jeżeli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania w łazience, warto pomyśleć o innych meblach łazienkowych, takich jak wysokie szafki lub szafki boczne.
Jeśli łazienka jest zbyt mała, aby pomieścić wszystko, po prostu przechowuj ręczniki, papier toaletowy i inne rzeczy, w innym pomieszczeniu.

Miejsce na kosmetyki

Znamy to z pobytów w hotelach — podczas kąpieli zazwyczaj brakuje miejsca, aby odłożyć kosmetyki, zestaw do golenia czy szczotkę lub szampon.
Nie należy popełniać tego błędu we własnej łazience. Zaplanuj wystarczająco dużo miejsca pod prysznicem i obok umywalki.