Należy mieć świadomość, że według ekspertów dobre czerwone wina powinny być całkowicie naturalne. Nie mogą zatem mieć w składzie innych dodatków, niż drożdże. Konsumenci mogą mieć całkowitą pewność do naturalnych trunków tylko i wyłącznie w przypadku win francuskich. Godny uwagi jest bowiem fakt, że we Francji obowiązuje przepis, który zakazuje dodawania ulepszaczy do wina.

Na jakie czerwone wino warto się zdecydować?

Rekomendowane jest postawienie na wino wytrawne. Warto mieć świadomość, że Polacy w decydowanej większości przypadków sięgają po trunki półwytrawne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany rodzaj wina jest przeważnie dosładzany. Należy również zaznaczyć, że wytrawne wina nie muszą być cierpkie.

Przeważnie cierpkie trunki pochodzą z Francji. Mieszkańcy tego kraju uwielbiają zdecydowany smak. Jak wiadomo podają również wino do posiłków. Z kolei produkty mołdawskie są kwaśne. Osoby preferujące łagodny smak powinny zdecydować się na zakup wina chilijskiego lub kalifornijskiego.

Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Rekomendowane jest bardzo dokładne czytanie etykiet. Znajdują się bowiem na nich bardzo istotne informacje dotyczące zawartości butelki. Producenci, którzy mają w swojej ofercie dobre wina podają na etykiecie rocznik. Firma nie będzie zainteresowana podkreśleniem daty, w przypadku, gdy dany rok był bardzo zły dla zbiorów.

Ponadto widząc etykietę z rocznikiem konsument będzie miał całkowitą pewność, że wszystkie winogrona wykorzystane do produkcji napoju pochodzą z jednego zbioru. W przeciwnym razie w butelce może znajdować się mieszanka owoców z różnych roczników.

O czym muszą jeszcze pamiętać osoby, które chcą zaopatrzyć się w dobre wina?

Należy mieć świadomość, że niebieska banderola na butelce będzie świadczyła o tym, że określone wino było importowane w butelkach. Z kolei zielona oznacza, że producent robił coś z danym wunem w Polsce. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że trunek jest mieszany z innymi winami. Jak wiadomo nie jest to pożądane rozwiązanie dla konsumentów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że korki w butelkach nie muszą być naturalne. Można zaobserwować, że na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów z metalową zakrętką czy gumowym korkiem. Nie jest rekomendowane przed podjęciem decyzji sugerowanie się tylko ceną. Należy mieć świadomość, że tanie wina nie muszą być gorsze. Warto wiedzieć, że na ostateczną cenę wpływa obecnie bardzo dużo czynników zewnętrznych. Doskonałym przykładem mogą być koszty związane z transportem.