Właściciele aut powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z podstawowych elementów troski o nie jest czyszczeniem tapicerki samochodowej. Niezależnie od tego, czy została ona wykonana z materiału czy też z ekoskóry, warto znać sposoby na skuteczne pozbycie się z niej różnego rodzaju zabrudzeń.

Czyszczenie tapicerki samochodowej domowymi sposobami

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest wyczyszczenie tapicerki samochodowej przy wykorzystaniu domowych metod. Są to osoby, które często nie chcą wydawać pieniędzy na kosztowne usługi oferowane przez firmy sprzątające.

O tapicerkę warto dbać – jazda w zabrudzonym wnętrzu z pewnością nie należy do przyjemności, a jednocześnie zły stan tapicerki znacznie obniża wartość samochodu. Zwłaszcza te osoby, które często korzystają z samochodów, powinny zadbać o higieniczny wygląd siedzeń i podłogi.

Należy pamiętać o tym, że aby domowe zabiegi przyniosły oczekiwany skutek, należy stosować je systematycznie. Z racji tego, że tapicerka ma kontakt z wieloma czynnikami, zabrudzeń należy pozbywać się regularnie.

Odkurzanie tapicerki samochodowej

To czynność, którą należy wykonywać systematycznie. Odkurzanie zawsze powinno poprzedzać pranie tapicerki samochodowej. Ważne, aby do tego celu wykorzystać odkurzacz o stosunkowo dużej sile ssącej, co umożliwia usunięcie z tapicerki różnego rodzaju zanieczyszczeń – kurzu, roztoczy sierści i włosów.

Odkurzając tapicerki samochodowe nie wolno zapominać o ukrytych zakamarkach. W celu ich wyczyszczenia można zmienić końcówkę w odkurzaczu na nieco węższą.

Czym czyścić tapicerkę samochodową?

Osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na profesjonalne środki do prania tapicerki, mogą zdecydować się na wykorzystanie produktów dostępnych w każdej kuchni. Świetną mieszanką, która doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o czyszczenie tapicerki samochodowej, jest woda wymieszana z octem. Substancja ta pozwala na skuteczne pozbycie się różnego rodzaju zabrudzeń.

Jeśli tapicerka w samochodzie zabrudzona jest w znaczny sposób, można na kilka godzin rozsypać na jej powierzchni sodę oczyszczoną. Warto delikatnie wetrzeć ją w powierzchnię tapicerki przy pomocy miękkiej gąbeczki. Po kilku godzinach można odkurzyć tapicerkę – plamy powinny znacznie wyblaknąć.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że czyszczenie tapicerki samochodowej można przeprowadzić również przy pomocy popularnego płynu do naczyń. Jest to naprawdę uniwersalny środek, który z dużą skutecznością usuwa nawet najbardziej uporczywe plamy, także te pochodzące od tłuszczu czy też smaru.